Fransa’da Okul – İlkokul

İlkokul, 6-11 yaşları arasında bulunan çocukları kabul eder. 5 sınıf seviyesi vardır.

    • CP – Cours Préparatoire (Hazırlık Sınıfı – okuma, yazma, sayma) 6-7 yaş
    • CE 1 – Cours Élémentaire 1re année (Temel Bilgiler Sınıfı 1. Sene) 7-8 yaş
    • CE 2 – Cours Élémentaire 2e année (Temel Bilgiler Sınıfı 2. Sene) 8-9 yaş
    • CM 1 – Cours Moyen 1re année (Orta Bilgiler Sınıfı 1. Sene) 9-10 yaş
    • CM 2 – Cours Moyen 2e année (Orta Bilgiler Sınıfı 2. Sene) 10-11 yaş

Her sınıf rahatlıkla ve güvenle konuşabileceğiniz bir öğretmenin sorumluluğundadır. Sizin için önemli görünen bütün soruları sormaktan çekinmeyiniz. Çocuğunuzun gelişiminden veya zorluklarından bir okul karnesi sayesinde düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.

İlkokulda, her devamsızlık veya geç kalma belgelendirilmeli ve ders saatlerine uyulmalıdır. İlkokulda, çocuğunuz okumayı, yazmayı ve hesaplamayı öğrenir. Aynı zamanda fen, teknoloji ve coğrafyayı da öğrenir. Ayrıca müzik ve spor yapar, yüze havuzuna gider. Bilgisayardan yararlanır. Bütün faaliyetler gelişimi için önemli ve mecburidir.

Çocuğunuz için, her derste öğrenmesini sağlayacak, Fransızca dil bilimi önceliktir. Okulun bütün görevlileri Fransızca dilinin öğretilmesine özen gösterir. Sizler de çocuğunuzu mahallenizdeki sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlere kayıt yaptırarak hızlı bir şekilde Fransızca öğrenmesine yardım edebilirsiniz.

Ortak bilgi ve yetki kürsüsü, çocuğunuzun okul, kişisel ve gelecek yurttaş hayat başarısı için gereken bilgileri, yetkileri, değerleri ve davranışları toplar.

Kişisel yetki kitapçığı, her öğrencinin ilerlemesinin takibini sağlar. İlkokulun 2. (CE1) ve 5. (CM2) sınıfların başında öğrencilere, bilgi ve yetki sınavları düzenlenir. Çocuğunuz, derslerinde ve özellikle Fransızca öğreniminde ilerlemek için, özel ders saatlerinden faydalanabilir. Çocuğunuza, seviye sağlama stajları da önerilebilir: Okul tatillerinde 1 haftadır.

Akşam eve döndüğünde, okulda yaptıklarını, öğrendiklerini, ertesi gün ne yapacağını sorunuz; onunla konuşunuz. Çocuğunuzu telkin ediniz. Öğrendiklerini, ülkeyle, okulla ilgili olup bitenler hakkında söylediklerini dikkate alınız.